holdingdownthehome

Life as a military wife and mother

Quick Coupon Trip September 30, 2011

Filed under: Couponing,Extreme couponing,Frugal living,Price Chopper,produce,shopping cheaply — holdingdownthehome @ 15:02

Hi everyone! Yes, I have been neglectful of this blog lately! But, I will tell you that I am working on some great stuff for it, and hoping to expand to a networked blog soon. Hang tight with me!

So, I am going to leave you with my quick run into Wal-Mart today for a few items.

Please excuse the quality I used my phone to make it faster.

My total for this trip was $25.94.

I had $14.00 in coupons (made $1 on each of the razor packages). = $11.94

Plus there is a full product rebate for the puppy pads so that is minus $6.94

So at the end, this cost me $5! That is a savings of about 81%!!!

I also ran to Price Chopper quickly, did 2 transactions totaling $41.51. Ended up paying $19.62. Savings of  about 50%.  How would you like to save 50% or more every time you hit the grocery store. Subscribe to my blog and I’ll be showing you how!

 

Price Chopper this week April 1, 2011

Filed under: Couponing,Frugal living,Price Chopper,produce,shopping cheaply — holdingdownthehome @ 15:51

Hi all! Just wanted to post really fast about my shopping week. There were some awesome deals at Price Chopper this week and I managed to go a couple transactions each time I was in town. So here’s what I got!

And there was so much… I had to do it in TWO PICTURES!

The only things not shown are 6lbs of chicken thighs and legs, a bottle of Axe I already gave away and 5 boxes of cat food that I already gave away. So, all this stuff (plus what I mentioned that I didn’t take pics of) I could have spent $122.04 – which is the total AFTER sale prices. But using coupons??? My total was $23.11!!!!! That is a savings of 81% Was it worth a couple trips on my way by and a little bit of time thinking ahead of time? YOU BET!

 

This is why I use coupons! March 17, 2011

Filed under: Couponing,Frugal living,Price Chopper — holdingdownthehome @ 13:46

So many people ask if it’s worth the bother and time of couponing. Well let’s see!

Price Chopper had some great deals this week that I took advantage of. Here is what I got:

Yes that  is TWENTY sugar free Jell-O cups and pudding 6 packs. 6 bricks of delicious cracker barrel cheese. 3 bags of apples. A bag of grapefruit. And of course our favorite fat free half and half for our coffee. I made 2 trips (as I passed by doing other things) and Matt made one for me, for a total of 5 transactions. **NOTE: I didn’t go out of my way to shop, I had to be in town for many other reasons and just ran by.

Without coupons this would have cost me $71.14 ON SALE! Using coupons I spent $14.89. That is a savings of $56.25 or 79%!!!!!!!!!!! Imagine saving that much on your groceries every week! That’s $225 a month! Now I have healthy snacks for my Weight Watchers plan and to send to pre-school with my son.

Another thing I’m going to mention, is ask store managers when they typically mark food down. Price Chopper marks produce down Wed or Thursday. So today, knowing the cash register was going to give me $8.00 to spend when I did my Jello/Cheese deal, I went in search of the marked down produce (after I grabbed my half and half). They put it on a table off to the side and it’s usually bruised fruit, over-ripe bananas, that sort of thing. I LOVE THIS STUFF! As you can see I bought 3 bags of apples and a bag of grapefruit this week. Here was what I paid per for them:

$.20 per pound!! Yes, they might have a couple bruises but they are going to make delicious apple sauce this weekend! Last week I grabbed a 5 lb bag of sweet onions for the same price, I cut them up later that day and froze them. You can use just about any produce like this. If you like to bake, look for bananas. Celery, carrots, or squash?? Blanch them and freeze them for soup and casseroles. Seriously, do NOT walk by a table like this in your store thinking you are too good for the “elderly produce”! This can save you TONS of money.